• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

History Of Day In Odia

 

ଐତିହାସିକ  ଘଟଣା - ଅଗଷ୍ଟ 25

1609 - ଗାଲିଲିଓ ଗାଲିଲି ଭେନିସିଆର ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଟେଲିସ୍କୋପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ 

1804 - ଆଲିସିଆ ମେନେଲ ବ୍ରିଟେନର ୟର୍କରେ ଏକ ଚାରି ମାଇଲ ଘୋଡା ଦୌଡ ସମାପ୍ତ କରି ପ୍ରଥମ ଜଣାଶୁଣା ମହିଳା ଜକି ହୋଇଥିଲେ 

1825 - ଉରୁଗୁଏ ବ୍ରାଜିଲରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଘୋଷଣା କଲା

1837 - ଲଣ୍ଡନର ହେନେରୀ ୱିଲିୟମ୍ କ୍ରାଉଫୋର୍ଡ ଗାଲ୍ଭାନାଇଜଡ୍ ଲୁହା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ୍ କରିଥିଲେ 

1917 - ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଭାରତୀୟକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୭ ଜଣ  ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପଦାତିକ ତଥା କ୍ୟାଭାଲ୍ରିରେ କିଙ୍ଗ କମିଶନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା

1919 - ପ୍ୟାରିସ୍ ଏବଂ ଲଣ୍ଡନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ 

1944 - ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ସହଯୋଗୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ୟାରିସ୍ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା 

 1960 - 16 ତମ ରୋମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଟାଲୀର ରୋମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା 

1980 - ଜିମ୍ବାୱେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଯୋଗଦେଲା  

1991 - ଲିନକ୍ସ ଟର୍ଭାଲ୍ଡସ୍ ଲିନକ୍ସର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ଘୋଷଣା କଲେ 

 

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜନ୍ମଦିନ - ଅଗଷ୍ଟ 25 

1530 - ଇଭାନ୍ ଦି ଟେରିବଲ୍ (ଇଭାନ୍ ଚତୁର୍ଥ), ରୁଷିଆର ରାଜା ଯିଏ ରାଜ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ 3000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ

1819 - ଆଲାନ୍ ପିଙ୍କର୍ଟନ୍,  ଆମେରିକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପିଙ୍କର୍ଟନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଟେକ୍ଟିଭ୍ ଏଜେନ୍ସିର ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ରେଳ ଚୋରିର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ  

1930 - ସିନ କନେରୀ, ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅଭିନେତା ଯିଏ ସାତୋଟି ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | "ଦି ଅନଟଚେବ୍ଲୁ" ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହାୟକ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ସେ ଓସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ 

1936 - ଗିରିଧାରିଲାଲ୍ କେଡିଆ | ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଇମେଜ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ (ଆଇଆଇଟିଏମ୍) ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା

1941 - ଅଶୋକ ପାଟକି, ଭାରତୀୟ ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ରଚୟିତା। ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପରେ ସେ ବିଶେଷ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେ ‘ମିଲେ ସୁର ମେରା ତୁମହାରା’ ଗୀତ ରଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ 

1962 - ତସଲିମା ନାସ୍ରିନ୍, ବାଂଲାଦେଶୀ ସ୍ୱିଡେନର ଲେଖିକା,  ନାରୀବାଦୀ, ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ | ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଧର୍ମକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି

1994 - ଭିନେଶ ଫୋଗେଟ୍, ଭାରତୀୟ ମହିଳା ରେସଲର | ଗୀତା ଫୋଗାଟ ଏବଂ ବବିତା ଫୋଗାଟର ଭଉଣୀ | ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମହିଳା କୁସ୍ତି ବାଜ ଯିଏ ଉଭୟ କମନୱେଲଥ ଏବଂ ଏସୀୟ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି 

 

ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ - ଅଗଷ୍ଟ 25 

1819 - ଜେମ୍ସ ଭଟ୍ଟ ଜଣେ ଇଂରେଜ ସୈନିକ  ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି  ନିର୍ମାତା 

1822 - ୱିଲିୟମ୍ ହର୍ସେଲ, ଜର୍ମାନ ଇଂରାଜୀ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ  ୟୁରାନସ୍ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ 

1867 - ମାଇକେଲ ଫାରାଡେ, ବ୍ରିଟିଶ ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ | ବୈଦୁତିକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଇନଡକ୍ସନ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇସିସ୍ ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା 

1892 - ୱିଲିୟମ୍ ଚାମ୍ପି, ଟାସମାନିଆର ପ୍ରଥମ ପ୍ରିମିୟର୍  

1900 - ଫ୍ରିଡ୍ରିଚ୍ ନୀତିଶ, ଜର୍ମାନ ଦାର୍ଶନିକ | ଧର୍ମ, ନୈତିକତା ଏବଂ ସମସାମୟିକ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ସେ ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ଲେଖା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ

1908 - ହେନେରୀ ବେକେରେଲ, ଫରାସୀ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ | ନୋବେଲ  ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭିଟିର ପ୍ରମାଣ ଆବିଷ୍କାର କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି 

2000 - କାର୍ଲ ବାର୍କସ୍, ଆମେରିକୀୟ କାର୍ଟୁନିଷ୍ଟ, ଲେଖକ ଏବଂ ଚିତ୍ରକାର | ପ୍ରଥମ ଡୋନାଲ୍ଡ ଡକ୍ ଷ୍ଟୋରୀର ଲେଖକ ତଥା କଳାକାର ତଥା ସ୍କ୍ରୁଜ୍ ମ୍ୟାକଡକ୍ ର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ଡିଜନି ବ୍ୟଙ୍ଗ ପୁସ୍ତକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା 

2008 - ଅହମ୍ମଦ ଫାରାଜ, ପାକିସ୍ତାନୀ ଉର୍ଦ୍ଦୁ କବି | ତାନହା ତନ୍ହା, ରଣଜୀଶ ହାଏ ସାହି, ଏବଂ ସିଲସିଲ ତର ଗୟା ଭଳି ତାଙ୍କର ଗଜଲ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ 

2012 - ନିଲ୍ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍, ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶଚାରୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିବାରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି

© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution