• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

History Of Day In Odia

ଐତିହାସିକ  ଘଟଣା - ଅଗଷ୍ଟ 26 

1303 - ଆଲ୍ଲାଉଦ୍ଦିନ ଖିଲଜୀ ଚିତ୍ତରଗଡକୁ କାବୁ କରିଥିଲେ 

1498 - ମାଇକେଲ ଆଞ୍ଜେଲୋ, ଇଟାଲୀୟ ଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ‘ପିଟା’ର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ 

1768 - କ୍ୟାପଟେନ୍ ଜେମ୍ସ କୁକ୍ ଇଂଲଣ୍ଡରୁ "HMS ଏଣ୍ଡିଆଭର" ରେ  ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ 

1789 - - ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଧାନସଭା ମାନବ ଅଧିକାର ଘୋଷଣା ଘୋଷଣା କଲା 

1883 - କ୍ରାକାଟୋଆ ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଉଦ୍ଗୀରଣରେ ପ୍ରାୟ 36,000 ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା 

1920 - ଆମେରିକାର ବିଧାନସଭା ନବେ ଦଶମ ସଂଶୋଧନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରି ଆମେରିକୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥିଲା

1936 - ବ୍ରିଟେନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଉଚ୍ଚ ସଂଜ୍ଞା ଟେଲିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଜି ଲଣ୍ଡନର ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ପ୍ୟାଲେସରେ ଥିବା ବିବିସି ଷ୍ଟୁଡିଓରୁ ଅଲିମ୍ପିଆ (ରେଡିଓଲିମ୍ପିଆ) ରେଡିଓ ଶୋ’ ମାଧ୍ୟମରେ  ପ୍ରସାରଣ କରାଗଲା  

1952 - ସୋଭିଏତ୍ ପ୍ରଥମ ଇଣ୍ଟର କଣ୍ଟିନେଟାଲ  ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲ୍ (ଆଇସିବିଏମ୍) ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା କଲା 

1988 - ଆମେରିକୀୟ ସନ୍ତରଣକାରୀ ଲିନି କକ୍ସ ସାଇବରିଆର 11 ମାଇଲ (17.5 କିଲୋମିଟର) ଚଉଡା ବାଇକାଲ ହ୍ରଦର ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ 4 ଘଣ୍ଟା 20 ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ  

 

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜନ୍ମଦିନ - ଅଗଷ୍ଟ 26 

1740 - ଜୋସେଫ ମିସେଲ ମଣ୍ଟଗୋଲଫାୟର, ଫରାସୀ ଉଦ୍ଭାବକ ତଥା ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜ୍ୟାକ ଏଟିଏନ ମଣ୍ଟଗୋଲଫାୟରଙ୍କ ସହ ହଟ ବେଲୁନର ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ଥିଲେ  

1743 - ଆଣ୍ଟୋଏନ୍ ଲାଭୋଇସିଅର୍, ଫରାସୀ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ | ଲୋକପ୍ରିୟ ସାହିତ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ “ଆଧୁନିକ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନର ପିତା” ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ;

1819 - ପ୍ରିନ୍ସ ଆଲବର୍ଟ ବାଭାରିଆନ ଜନ୍ମିତ  ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ସଂଗୀ ଭାବରେ କଳାର ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ତଥା 1851 ର ମହାନ ପ୍ରଦର୍ଶନର ସଂଗଠକ ଥିଲେ  

1873 - ଆମେରିକାର ରେଡିଓ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଅଗ୍ରଦୂତ ଲି ଡି ଫରେଷ୍ଟ, ଏବଂ ଅଡିଅନ୍ ଭାକ୍ୟୁମ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ର ଉଦ୍ଭାବକ, ଯାହା ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ଭବ କଲା 

1883 - ଥିରୁଭର ବିରୁଟାଚାଲା କଲ୍ୟାଣସୁନ୍ଦରମ୍ | ତାମିଲ ପଣ୍ଡିତ, କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପ୍ରବନ୍ଧକ 

1883 - ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ପ୍ରଥମ ତଥା ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ନାଭାଲ୍ ଏଡ୍-ଡି-କ୍ୟାମ୍ପ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ରୟାଲ୍ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଆଲଜର୍ନନ୍ ଲିୟନ୍ସ 

1910 - ମଦର ଟେରେସା, ଆଲବାନିଆ-ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରୋମାନ୍ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ନନ୍, ଏବଂ ମିଶନାରୀ | ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ତଥା ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ଭାରତ ରତ୍ନରେ ତାଙ୍କୁ  ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି

1918 - କ୍ୟାଥରିନ୍ ଜନସନ, ଆମେରିକୀୟ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ ଗଣିତଜ୍ଞ | ନାସା କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ ଅର୍ବିଟାଲ୍ ମେକାନିକ୍ସର ପ୍ରଥମ ଗଣନା  ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପରିଚାଳିତ କ୍ରୁଏଡ୍ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ସଫଳତା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା 

1956 - ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ, ଭାରତୀୟ ରାଜନେତ୍ରୀ  

 

ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ - ଅଗଷ୍ଟ 26 

1723 - ଆଣ୍ଟୋନି ଭାନ୍ ଲିଉଭେନହୋକ୍, ଡଚ୍ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପିଷ୍ଟ ଏବଂ ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ | ସାଧାରଣତ ‘‘ ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜିର ପିତା ’ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା 

1910 - ୱିଲିୟମ୍ ଜେମ୍ସ, ଆମେରିକୀୟ ଦାର୍ଶନିକ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମନୋବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଚଳନ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ 

1969 - ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ, ଲେଖକ, ବିଜ୍ଞାପନଦାତା, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଟାଇକୁନ୍ ଏସ୍ ଏସ୍ ଭାସାନ୍ 

1972 - ସାର୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ଚିଚେଷ୍ଟର, ଇଂରାଜୀ ବୋଇତ ଚାଳକ  ଯିଏ ପ୍ରଥମ ବୟୋବୃଦ୍ଧ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ପାଲଟଣା ଡଙ୍ଗାରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପରିକ୍ରମା  କରିଥିଲେ 

1974 - ଚାର୍ଲ୍ସ ଲିଣ୍ଡବର୍ଗ | ଆମେରିକୀୟ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରର | ସେ ବିମାନରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟିରୁ ପ୍ୟାରିସକୁ ଏକ ନନ୍ ଷ୍ଟପ୍ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଅର୍ଟିଗ୍ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ  

1997 - ଜୋସେଫ୍ ବୁର ଟାଇରେଫ, କାନାଡିୟ ଜିଓଲୋଜିଷ୍ଟ | ସେ ଆଲବର୍ଟୋସରସ୍ ଡାଇନୋସରର ଅସ୍ଥି ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ 

1980 - ଟେକ୍ସ ଆଭେରୀ, ଆମେରିକୀୟ କାର୍ଟୁନିଷ୍ଟ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ | ଆମେରିକୀୟ ଆନିମେସନ୍ ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗରେ ଆନିମେଟେଡ୍ କାର୍ଟୁନ୍ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ସେ କ୍ଲାସିକ୍ କାର୍ଟୁନ୍ ଚରିତ୍ର, ବଗ୍ ବନି, ଡଫି ଡକ୍, ଏବଂ ଘୁଷୁରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ 

1993 - ରୟ ରେମଣ୍ଡ, ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ | ସେ 1977 ମସିହାରେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ "ଭିକ୍ଟୋରିଆସ ସିକ୍ରେଟ୍" ଲିଙ୍ଗେରୀ ରିଟେଲ ଷ୍ଟୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ 

© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution