• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

History Of Day In Odia

ଐତିହାସିକ  ଘଟଣା - ଅଗଷ୍ଟ 27 

1783 -  ଜ୍ୟାକ୍ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ସିଜାର ଚାର୍ଲ୍ସ ପ୍ରଥମ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ବେଲୁନରେ ଆରୋହଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ମଣ୍ଟଗୋଲଫିର୍ ଭାଇ ଜ୍ୟାକ୍ ଇଟିନ୍ ଏବଂ ଜୋସେଫ୍ ମିସେଲଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା  

1813 - ନାପୋଲିଅନ୍ ଡ୍ରେସଡେନ  ନୌସେନାଙ୍କୁ  ପରାସ୍ତ କଲେ 

1859 - ପେନସିଲଭାନିଆର ଏଡୱିନ୍ ଡ୍ରେକ୍ ଆୟୁ ଟିଟୁସଭିଲ୍ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ତୈଳ କୂପ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା

1910 - ଥୋମାସ୍ ଏଡିସନ ତାଙ୍କ ନ୍ୟୁ ଜର୍ସି ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ “କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ଚିତ୍ର” ଦେଖାଇଲେ 

1928 - ବିବାଦର ସମାଧାନର ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ପାଇଁ କେଲୋଗ୍ଗ-ବ୍ରିଆଣ୍ଡ ଚୁକ୍ତି, 15 ଟି ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ 61 ଟି ଦେଶ ଏଥିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ  

1939 - ଟର୍ବବୋଜେଟ୍ ର ପ୍ରଥମ ବିମାନ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଜେଟ୍ ବିମାନ "ହେଙ୍କେଲ୍ ହେ ୧୭୮"  ଉଡ଼ାଣ ହେଲା 

1957 - ମାଲେସିଆର ସମ୍ବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା 

1976 - ଭାରତୀୟ ସେନାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଜେନେରାଲ୍ ମେଜର-ଜେନେରାଲ୍ ଗର୍ଟରୁଡ୍ ଅଲି ରାମଙ୍କୁ ମିଲିଟାରୀ ନର୍ସିଂ ସର୍ଭିସର ପ୍ରଥମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା 

 

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜନ୍ମଦିନ - ଅଗଷ୍ଟ 27 

1859 - ଦୋରାବଜୀ ଟାଟା, ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଟାଟା ଗୋଷ୍ଠୀର ବିକାଶରେ ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି 

1969 -  ନରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସର୍ବାଧିକାରୀ, ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲର ପିତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା 

1877 - ଚାର୍ଲ୍ସ ରୋଲ୍ସ, ଇଂରାଜୀ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ | ରୋଲ୍ସ ରୋଏସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା 

1908 - ସାର୍ ଡୋନାଲ୍ଡ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟର | ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | 1949 ରେ ‘ସାର୍’ ​​ଟାଇଟଲ୍ ସହିତ ସମ୍ମାନିତ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇଥିଲା 

1908 - ଆମେରିକାର ରାଜନେତା ଲଣ୍ଡନ୍ ବି ଜନସନ ଏବଂ ଆମେରିକାର 36 ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି 

1916 - ଗର୍ଡନ୍ ବଶଫୋର୍ଡ, ଇଂରାଜୀ ଇଞ୍ଜିନିୟର ତଥା ରେଞ୍ଜ ରୋଭରର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା | ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର ସମେତ ଯୁଦ୍ଧ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରୋଭର କାରଗୁଡିକର ଡିଜାଇନ କରିବାରେ ସେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

1925 - ଜସୱନ୍ତ ସିଂ ନେକି, ଭାରତୀୟ କବି ତଥା ଏକାଡେମିକ୍ | ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ର ମାନସିକ ରୋଗ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ PGI ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ 

1972 - ଦି ଗ୍ରେଟ୍ ଖଲି, ଭାରତୀୟ କୁସ୍ତି, ଅଭିନେତା ଏବଂ ଭାରୋତ୍ତୋଳକ 

1980 - ନେହା ଧୁପିଆ, ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ | ସେ 2002 ରେ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାବେ ସମ୍ମାନିତା ହୋଇଥିଲେ 

 

ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ - ଅଗଷ୍ଟ 27 

1875 - ୱିଲିୟମ୍ ଚାପମ୍ୟାନ୍ ରାଲଷ୍ଟନ୍, ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଅର୍ଥଦାତା | ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା 

1919 - ଲୁଇ ବୋଥା, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରାଜନେତା | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ 

1958 - ଏର୍ନେଷ୍ଟ ଲାରେନ୍ସ, ଆମେରିକୀୟ ପଦାର୍ଥବିତ  | 1939 ମସିହାରେ ସାଇକ୍ଲୋଟ୍ରନ୍ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ | ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେ ବିଦ୍ୟୁତ୍-ଚୁମ୍ବକୀୟ ଆଇସୋଟୋପ୍ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ମଧ୍ୟ ସଫଳ କରିଥିଲେ 

1963 - ଗାରେଟ୍ ମୋର୍ଗାନ୍, ଆଫ୍ରିକୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଉଦ୍ଭାବକ | ସେ ତିନି-ସ୍ଥିତ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଗ୍ୟାସ୍ ମାସ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସେ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ହୁଡ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ 

1976 - ମୁକେଶ, ଭାରତୀୟ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ ଗାୟକ | ସେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ଖ୍ୟାତନାମା ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ ଗାୟକ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲେ |

1979 - ଲର୍ଡ ଲୁଇସ୍ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ୍ ଶେଷ ଭାଇସରାୟ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟପାଳ | ଏହି ଦିନ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଡଙ୍ଗା "ସ୍ୟାଡୋ - ଭି" ରେ ବାହାରକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଇ.ଆର.ଏ. ବୋମା ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା

2006 - ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୃଷିକେଶ ମୁଖାର୍ଜୀ | ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ, ଅନାରୀ, ଚୁପକେ ଚୁପକେ, ଆନନ୍ଦ, ଅଭିମାନ, ଗୋଲ ମାଲ, ବାୱାରଚି, ଏବଂ ନମକ ହରାମ ଭଳି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା 

© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution